Jakie zalety posiadają nowoczesne odkurzacze centralne?

Budując duży i przestronny dom, już na początku warto zastanowić się nad wykorzystaniem w nim odkurzacza centralnego, który ułatwi sprzątanie, a jednocześnie będzie opcją dużo bardziej zdrową – ponieważ dzięki niemu w powietrzu nie będzie cyrkulacji kurzu. Taki sprzęt będzie oczywiście przydatny również w budynkach komercyjnych.

Odkurzacze centralne

Głównym elementem takiego sprzętu jest jednostka centralna, która jest odpowiednikiem korpusu w odkurzaczu tradycyjnym. Zazwyczaj umieszcza się ją w pomieszczeniu gospodarczym albo w piwnicy. W jednostce centralnej znajduje się silnik, który pomaga w wytwarzaniu podciśnienia, a także zbiornik na zanieczyszczenia. Do tego z jednostki wychodzi wyrzutnia powietrza, która wypuszcza je na zewnątrz budynku. Bardzo ważnym jest również tutaj separator zanieczyszczeń i dodatkowe filtry (oczyszczające powietrze, które wydobywa się z wyrzutni). Cały system opiera się na instalacji w ścianach i na gniazdach ssących – rozmieszczanych w różnych częściach domu. Odkurzanie odbywa się zaś przy pomocy elastycznego węża, który może mieć nawet 15 metrów długości. Kiedy chce rozpocząć się sprzątanie, wąż podłącza się do wybranego gniazda ssącego i w tym samym momencie jednostka centrala automatycznie się włącza.

Zalety odkurzaczy centralnych

Jedną z wyraźnych korzyści użytkowania odkurzacza centralnego jest brak konieczności dźwigania sprzętu (jak w odkurzaczu tradycyjnym). Manipulowanie jedynie lekkim wężem pozwala na wygodne odkurzanie schodów, czy łatwiejsze sięganie na wysokość (do lamp, karniszy, na regały, itd.). Bardzo istotną zaletą takiego odkurzacza jest także zdecydowanie mniejsza ilość kurzu w powietrzu, co wynika z braku cyrkulacji zużytego powietrza (jest to idealna sytuacja dla alergików). W odkurzaczach tradycyjnych, nawet dobre filtry nie zapobiegają wydmuchiwaniu kurzu na zewnątrz urządzenia. Do zalet odkurzacza centralnego można zaliczyć także cichą pracę i niskie potrzeby eksploatacyjne – zbiornik, w którym osadza się kurz, wystarczy opróżniać od dwóch do czterech razy w roku. Dzięki wszystkim tym korzyściom, bez większego wysiłku można mieć czysty i zdrowy dom.

Dziękujemy ekspertom z firmy remontowej WOKO za pomoc w napisaniu tego artykułu.