Urządzamy kuchnię – co jest teraz na topie?

Sposób urządzania kuchni w dzisiejszych czasach jest inny niż w latach poprzednich. Powstały nowe trendy i projekty w urządzaniu takiego pomieszczenia.

Jak zaprojektować nowoczesną i funkcjonalną kuchnię

Dostosowanie do swoich potrzeb

W dzisiejszych czasach modne jest projektowanie kuchni pod siebie. Projektant wnętrz dopasowuje meble w taki sposób, aby domownikom się wygodnie z nich korzystało. Wysokość mebli przestała już być uniwersalna, a dopasowuje się nią do wzrostu domowników. Każdy wybiera sobie sprzęty, które mają być umieszczone w kuchni i które sprawią, że jej użytkowanie będzie komfortowe. Sprzętów kuchennych jest tyle, że często nie jest możliwe umieszczenie wszystkich w takim pomieszczeniu. Każdy więc dopasowuje je pod swoje potrzeby.

meble kuchenne

Oświetlenie

Podstawą nowoczesnej kuchni jest oświetlenie. Poza podstawowym oświetlającym całe pomieszczenie, stosowane jest często również oświetlenie dodatkowe. Wiadomym jest fakt, że do kuchni chodzi się czasem również w nocy, aby choćby się napić czegoś. Jasne kuchenne światło może razić osobę, która dopiero się obudziła. Wtedy powinno być stosowane lekkie oświetlenie dodatkowe. Dobrym sposobem są taśmy LED pod meblami, które jedynie w niewielkim stopniu oświetlają pomieszczenie. Ponadto dobrze jest umieścić małą lampkę w chlebaku i w innych podobnych miejscach. Kuchnia tak oświetlona nie tylko jest praktyczniejsza, ale również znacznie lepiej wygląda.

Kuchnia otwarta

Największym trendem w dzisiejszych czasach jest projektowanie kuchni otwartej, połączonej z salonem. Rozwiązanie takie sprawia, że pomieszczenie wygląda na znacznie większe, niż jest w rzeczywistości. Ponadto kuchnia taka jest bardzo funkcjonalna. Przemieszczanie się z salonu do kuchni i z powrotem zajmuje tak naprawdę chwilę. Ponadto można jednocześnie gotować i oglądać przykładowo telewizję. Przydaje się to szczególnie przy organizowaniu różnego rodzaju imprez. Wtedy można podawać dania bezpośrednio po przygotowaniu i nie trzeba chodzić z nimi zbyt daleko. Jeżeli goście będą chcieli coś z kuchni, to nie ma problemu z podaniem im tego.