Jak z nowego kamienia zrobić stary?

Kamień cieszy się niezmienną popularnością wśród inwestorów, rozumianych zarówno jako firmy, jak i osoby prywatne. Przemawia za nim stylowość, naturalność, jak również skojarzenia z wyjątkowością i elitarnością. Najlepiej jednak, gdy jest to kamień stary, a przynajmniej na taki wyglądający. Tylko jak to się dzieje, że nowy kamień wygląda na stary?

Obróbka kamienia na kilka sposobów

Kamień naturalny ma to do siebie, że jest dość trudny w obróbce. Do jego cięcia wykorzystywane są wielkie piły, które rozcinają kamienie na kawałki o płaskich powierzchniach, które po dodatkowym oszlifowaniu i zaimpregnowaniu błyszczą jak lustro.

Nie każdy jednak pożąda takiego efektu. Częściej poszukiwany jest kamień postarzany, nadający się do wnętrz o rustykalnym charakterze. Z tego też względu na rynku istnieje zapotrzebowanie na postarzanie kamieni naturalnych. Można je poddać takiemu procesowi na kilka sposobów, chociażby takich jak obróbka powierzchniowa groszkownikiem, trawienie kwasem, czy też szlifowanie specjalnymi tarczami.

Najciekawszą metodą nadawania kamieniowi efektu starości jest wykorzystanie maszyny do obróbki wibrościernej. Dla osoby patrzącej z boku będzie to wyglądało jak kąpanie kamienia. Jednakże to tylko pozór.

Z nurtem rzeki

Kształtne kamienie, znajdowane w sąsiedztwie rzek i zbiorników wodnych to efekt długotrwałego ocierania się o siebie kamieni, przemieszczających się z nurtem wody. Efekt ten został wykorzystany w obróbce wibrościernej, jednakże całość procesu przebiega tutaj w kontrolowanych i z góry zaplanowanych warunkach.

Do zbiornika, stanowiącego główny element urządzenia, wkładane są obrabiane kamienie oraz tzw. kształtki wibracyjne, dobrane pod względem efektu jaki ma być finalnie osiągnięty. Całość zalewana jest specjalnym płynem, który działa jak woda w rzece, a przy tym wzmacnia efekt obróbki. Następnie zbiornik poddawany jest drganiom wibracyjnym o ustalonej częstotliwości.

Drgania powoduje silne tarcia pomiędzy kamieniami i kształtkami, wskutek czego zmienia się faktura ich powierzchni, po zakończeniu obróbki dając oczekiwany efekt. Jednym z możliwych rezultatów obróbki jest wygląd starego kamienia.

Artykuł przygotowany we współpracy z Euro Solutions przedstawicielem i dystrybutorem maszyn i technologii do obróbki wibrościernej firmy Kromaş